MENU

radio_na_żywo

Jesteś tutaj: OFERTA MODLITEWNIKI I KSIĄŻKI OZDOBNE KATECHIZM OBRAZKOWY tradycyjny katechizm dla dzieci REPRINT

KATECHIZM OBRAZKOWY tradycyjny katechizm dla dzieci REPRINT

KATECHIZM OBRAZKOWY

CZYLI REPRINT DWÓCH KATECHIZMÓW OBRAZKOWYCH DLA DZIECI ZAWIERAJĄCY NASTĘPUJĄCE DWIE KSIĄŻKI W JEDNYM WOLUMINIE:

Ks. Jan Taranowicz Katechizm Obrazkowy mieszczący w sobie 97 artystycznych ilustracyj z roku 1925

oraz

Zasady Wiary Świętej Rzymsko-Katolickiej w obrazkach czyli Katechizm obrazkowy, nakładem i drukiem ks. Fr. Przyniczyńskiego z roku 1877. 

WYDANIE W TWARDEJ, SZYTEJ OPRAWIE, Z DWOMA TASIEMKAMI, Z ELEGANCKĄ SZARĄ KAPITAŁKĄ, NA BIAŁYM PAPIERZE 60 g - sprawia to, że książka ma poręczny wymiar.

Książka jest – należącym do kolekcji Biblioteka Świętej Tradycji – reprintem dwóch dawnych katechizmów dla dzieci, ilustrujących zasady Wiary Świętej Rzymsko-Katolickiej.

****************

Czy do zbawienia wystarczy mieć wiarę tylko w sercu? Czym zwyczajnie wyznajemy wiarę naszą? Czy Boga można poznać zmysłami? W jaki sposób tutaj na ziemi Bóg karze ludzi za grzechy? Co czynił Pan Jezus w Otchłani? Czy Pan Jezus tylko Sam wstąpił do Nieba? Czy Apostołowie wiedzieli, że na nich zstąpi Duch Święty? Których chrześcijan nazywamy błędnowiercami, a których odszczepieńcami? Kto w Kościele katolickim należy do Kościoła nauczającego, a kto do Kościoła słuchającego? Kto należy do Kościoła triumfującego, kto do walczącego, a kto do cierpiącego? Z czego będzie Bóg nas sądził w Dzień Sądu? Które dusze idą do piekła, a które prosto do Nieba? Co to jest łaska uczynkowa? Od jakich kar uwalnia odpust zupełny, a od jakich odpust cząstkowy? Które sakramentalium należy do najczęściej używanych?

Na te i inne pytania odpowiada niniejsza książeczka, zawierająca dwa reprinty w jednym woluminie: pierwszy z nich, Katechizm obrazkowy ks. Jana Taranowicza z 1925 r., przeznaczony dla dzieci trzeciej i czwartej klasy oraz tych, które przygotowują się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej, składa się z 97 artystycznych ilustracji wraz z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi najważniejszych prawd naszej wiary oraz krótkim, napisanym w sposób przystępny dla najmłodszych dzieci, objaśnieniem zamieszczonych tutaj obrazów katechizmowych będącym zarazem wprowadzeniem do każdego rozdziału. Drugi zamieszczony tutaj wolumin, reprint Zasad wiary w obrazkach z roku 1877, skupia się na ukazaniu dzieciom w ilustracjach Modlitwy Pańskiej, Pozdrowienia Anielskiego, Składu Apostolskiego, Dziesięciu Bożych Przykazań, Pięciu Przykazań Kościelnych, siedmiu grzechów głównych i innych najważniejszych aspektów naszej wiary. Obydwie te pozycje doskonale się uzupełniają, albowiem „czym dla czytających pismo, tym dla nieumiejących czytać obrazki”.

Drodzy Rodzice!

Ileż to obecnie jest dostępnych na rynku wydań Biblii dla dzieci? Ileż jest różnorakich wydań Biblii w obrazkach, w komiksach, w pięknie opisywanych, z licznymi szczegółami, historiach Starego i Nowego Testamentu?

A ileż wydań Katechizmu dla dzieci? Czyż nie jest tak, Drodzy Rodzice, że Katechizmów - a już tym bardziej poprawnie, po katolicku ułożonych Katechizmów dla dzieci - trzeba nam dziś szukać ze świeczką? Czy skupienie li-tylko na katechizacji dzieci poprzez zgłębianie Biblii, nie przypomina nam protestanckich wpływów odkształcających naszą wiarę od dziesiątek lat?

Iluż, Drodzy Rodzice, jest dzisiaj dorosłych "myślicieli" i filozofów, którzy znają nieraz całe fragmenty Biblii na pamięć, fragmenty Biblii, na których być może budowano ich życie religijne w dzieciństwie, jednak z wiarą i moralnością katolicką niewiele ich obecne dorosłe życie ma wspólnego? Czy nie warto, pochylając się nad tym problemem, zastanowić się, czy aby zjawisko owe nie wynika z braku właściwej katechizacji tych osób w wieku dziecięcym, a później w młodości?

Drodzy Rodzice i Katecheci! Jeśli pragniemy w duchu Tradycji Kościoła kształtować dusze naszych dzieci i młodzieży, trzeba nam po pierwsze zacząć od powrotu do nauki Katechizmu.

Trzeba nam zacząć od wyjaśniania i przypominania, najpierw sobie, podstawowych prawd naszej Wiary Świętej Rzymsko-Katolickiej. Trzeba nam zacząć od przekazywania dzieciom zasad postępowania w życiu i kształtowania w nich kręgosłupa moralnego w duchu nieskażonej nauki katolickiej, a naukę tę znajdziemy w Katechizmie. W dawnym Katechizmie, rzecz jasna, gdzie grzech jest nazwany po imieniu, gdzie czarne jest czarnym, a białe - białym. Gdzie niestety współcześni zwolennicy szarości i rozmytej moralności nie znajdą dla siebie odpowiednich treści.

Poniższa pozycja, składająca się z dwóch książek w jednym woluminie, skupiających się na katechizacji przez obrazki, jest  doskonałym uzupełnieniem drugiej wznowionej przez nas, znacznie poszerzonej książki: "Katechizm większy" ks. Gadowskiego, przeznaczonej dla nieco starszych dzieci, jednak zredagowanej w ten sposób, że ustępy oznaczone gwiazdką * (dotyczy Katechizmu ks. Gadowskiego), przeznaczone dla starszych dzieci i młodzieży, można łatwo ominąć w wyjaśnianiu nawet przedszkolakom prawd naszej świętej wiary, a pokazując równocześnie i wyjaśniając zamieszczone tutaj obrazki wraz z odpowiednimi dołączonymi do nich opisami, równolegle z tłumaczeniem dzieciom bardziej rozbudowanych treści z Katechizmu ks. Gadowskiego, możemy mieć nadzieję, że taka katechizacja przez Rodziców - zmuszonych nieraz z powodu braku odpowiednich katechetów, samemu przejąć ich role - wyda obfity owoc w doczesnym życiu dzieci, procentując na wieczność, jak również dając rodzicom, na stare lata, podporę i pociechę płynącą z właściwego ukształtowania dusz danych im przez Boga na wychowanie ich na dziedziców Nieba.

 Dlatego też rekomendujemy nabywanie w komplecie obu wzajemnie uzupełniających się Katechizmów, będących dziś trudno dostępnymi, nawet w najlepszych antykwariatach, dawnymi perełkami wydawniczymi dla dzieci. Perełkami z treścią pewną, z treścią nieodkształconą, z treścią wybornie katolicką.

Niniejsze wydanie wznowiliśmy w kolorystyce czarno-białej, zgodnie z oryginałem, jednak pragnąc chronić wrażliwość najmłodszych, z drugiego woluminu usunęliśmy zbyt drastyczną, w naszej ocenie, scenę zakończenia życia przez Judasza, co - jeśli uczyniliśmy to błędnie i nadgorliwie - niech nam Pan Bóg wybaczy, jednak takie działanie, po głębokim namyśle i konsultacjach z kompetentnymi osobami podczas prac redakcyjnych, uznaliśmy za stosowne.

Niech pobożnym Rodzicom na drodze kształtowania dusz swoich dzieci w duchu nieskażonej prawdy katolickiej oraz pobożnym dzieciom podczas korzystania z tej książeczki i zgłębiania zasad naszej wiary, Pan Bóg obficie błogosławi.

Tego życzy

Redakcja

 Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

Waga:0.25kg
Producenci: GERARDINUM Wydawnictwo Świętej Tradycji

Przepraszamy, ale ten produkt jest teraz niedostępny. Skontaktuj się z nami i zapytaj, kiedy się pojawi.

  • Opis
  • Zapytaj o produkt
  • Poleć znajomemu

Opis

DANE TECHNICZNE:

ILOŚĆ STRON

340

WYMIARY

176x116 mm

OKŁADKA

twarda, szyta, dwie tasiemki

PAPIER

biały 60 g

CZCIONKA

standardowa

WYDAWCA

GERARDINUM

WYDANIE

pierwsze

ROK WYDANIA

2021

OPIS

zawiera kopię wydania z 1925 r. i 1877 r.

NR KATALOGOWY

187000

CZAS WYSYŁKI

standardowy

Zapytaj o produkt

Poleć znajomemu

Nasi klienci kupili także