LAUDETUR IESUS CHRISTUS MODLITEWNIK ŚWIĘTEJ TRADYCJI zbiór modlitw odpustowych i najważniejszych tradycyjnych nabożeństw modlitewnik książka do nabożeństwa odpusty
ODDAJEMY DO PAŃSTWA RĄK KOLEJNĄ WYBORNĄ PUBLIKACJĘ. JEST NIĄ
MODLITEWNIK ŚWIĘTEJ TRADYCJI
LAUDETUR IESUS CHRISTUS!
WYDANIE NOWE POSZERZONE
(poprawione i pomnożone)
czyli
Modlitewnik Rzymskiego Katolika z tradycyjnymi praktykami pobożnościowymi
zawierający
wybór katolickich modlitw i nabożeństw
z dawnych XIX- i XX-w. modlitewników
ponad 800 obrazkami ozdobiony (w tym licznymi całostronicowymi)
NA WIĘKSZĄ CZEŚĆ PANU BOGU W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDYNEMU I CHWAŁĘ ZAWSZE CZYSTEJ BOGARODZICY
Zbiór modlitw z wielu wieków - rok wydania 2024
Modlitewnik Świętej Tradycji - czym jest?
To modlitewnik tradycyjny. Katolicki. Zawierający treści przedrukowane z dawnych książek do nabożeństwa z wielowiekową spuścizną pobożności licznych pokoleń. Najstarszy modlitewnik, z jakiego przepisaliśmy niektóre z umieszczonych tutaj modlitw, wyszedł drukiem w 1823 r. jako przedruk z roku 1754, z IMPRIMATUR nadanym w roku 1767.
Książka niniejsza jest należącym do kolekcji Biblioteka Świętej Tradycji zbiorem przedwojennych tradycyjnych modlitw i nabożeństw. Podana do rąk pobożnych Dusz do użytku prywatnego, zebrana i ułożona z książek przez Władzę duchowną już zatwierdzonych. Przepisując daną modlitwę podczas redagowania tego zbioru, korzystaliśmy z licznych starych książek do nabożeństwa zawierających nadane im ówcześnie IMPRIMATUR prawowitych władz duchownych, która to aprobata w oryginale została umieszczona na ostatnich stronicach tego dzieła. Nie uwspółcześnialiśmy tekstów modlitw, tylko je przepisaliśmy - dlatego zawierają dawną polszczyznę (napisane są tzw. językiem staropolskim).
Treści te są katolickie i całkowicie bezpieczne.
Co znajdziemy w Modlitewniku Świętej Tradycji?
Znajdziemy w nim między innymi aż siedem sposobów słuchania Mszy Świętej wraz z modlitwami przed Mszą Świętą, przed i po Komunii Świętej, przygotowanie do Sakramentu Pokuty wraz z obszernym rachunkiem sumienia, rozróżnieniem grzechów śmiertelnych od powszednich, z Psalmami Pokutnymi po odbytej Spowiedzi; modlitwy poranne, wieczorne oraz modlitwy w ciągu dnia; modlitwy do Trójcy Przenajświętszej oraz do Męki Pańskiej (w tym z dawną wersją Litanii do Najdroższej Krwi Pana Jezusa oraz siedmioma różnymi rozważaniami Drogi Krzyżowej), modlitwy do Najświętszej Maryi Panny, Aniołów i św. Józefa, modlitwy do wszystkich Świętych na ich uroczystości w ciągu roku (na 365 dni w roku) oraz modlitwy okolicznościowe na różne okoliczności życia, także modlitwy do odmawiania podczas licznych świąt i Tajemnic Wiary w ciągu roku obchodzonych, 125 Litanii i wiele Nowenn, modlitwy przy konających, a także wiele duchowych, tradycyjnych, katolickich rozważań przepisanych ze starych książek do nabożeństwa.
Prawdziwymi perełkami są tutaj Psalmy Pokutne do odmawiania po Spowiedzi przedrukowane z Biblii Wujka z 1846r., modlitwy św. Brygidy (współcześnie określane mianem Tajemnica Szczęścia) z roku 1844, Zegar Męki Pańskiej i Drogi P. Jezusowe z 1754 roku, Gorzkie Żale z roku 1838, Koronka do Bożego Miłosierdzia ułożona przez papieża Piusa IX w 1847r., 12 sposobów odprawiania Godziny Świętej na 12 Pierwszych Czwartków w ciągu roku czy też 12 rozważań na 12 Pierwszych Piątków w ciągu roku oraz rozbudowana wersja Litanii Loretańskiej z 1857 r.
Na końcu dodano krótkie Nauki Katechizmowe zawierające treści dotyczące najbardziej popularnych i ważkich dziś kwestii będących dziś zapomnianymi lub rodzących liczne dylematy wśród katolików XXI wieku - oczywiście przepisane z dawnych katechizmów oraz starych książek pobożnościowych.
Całość zwieńczono bardzo licznymi pięknymi, dawnymi rycinami - niejednokrotnie całostronicowymi.
Czy Modlitewnik Świętej Tradycji jest ładnie wydany?
Śmiemy stwierdzić, że jest wydany wyśmienicie i niezwykle elegancko!
Skóropodobna twarda i szyta oprawa ze złoceniami i tłoczeniami (wzorem tej zastosowanej w modlitewniku Missa Tridentina w kolorze znacznie bardziej ciemnego brązu) zawierająca aż siedem zakładek (tasiemek) do zaznaczania modlitw i nabożeństw, na ładnie układającym się papierze biblijnym 50 g, z ekskluzywnymi złotymi okuciami na rogach okładki ochraniającymi tę księgę przed zniszczeniami. Okucia oraz skóropodobna okładka i sześć kolorowych wyklejek nadają temu wydaniu wyjątkowej elegancji i prestiżu.
Czy format Modlitewnika Świętej Tradycji jest podręczny i nadaje się do zabrania w podróż?
Sądzimy, że zastosowany tutaj zeszytowy format A5 czyli wymiar ok. 21 cm x 14,5 cm przy grubości grzbietu ok. 5,9 cm wynikającej z dość sporej ilości stron (1680 stron) może utrudniać zabranie go w podróż. Jest to w naszej opinii modlitewnik do użytku domowego, natomiast dla osób pragnących nabyć książkę do nabożeństwa z dawnymi modlitwami odpustowymi i licznymi tradycyjnymi nabożeństwami na każdy dzień tygodnia zdecydowanie rekomendujemy nabycie pozycji ZBIÓR MODLITW ODPUSTOWYCH Cor Iesu Sacratissimum, który zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby jego poręczny wymiar A6 ułatwiał zabieranie go w podróż i posiadanie zbioru najpotrzebniejszych dawnych katolickich nabożeństw zawsze przy sobie - w torebce, w samochodzie czy pod poduszką.
Czy kartki są bardzo prześwitujące i czy trudno się je przewraca ze względu na to, że są tak cienkie?
Zastosowany tutaj papier biblijny biały 50 sprawia, że kartki są nieco mniej prześwitujące niż w papierach o niższej gramaturze oraz łatwiej się je przewraca zwłaszcza osobom starszym.
Jakie są różnice w MODLITEWNIKU ŚWIĘTEJ TRADYCJI WYDANIE NOWE względem wydania poprzedniego? Czy to wydanie jest w czymś lepsze?
Pierwszą zasadniczą różnicą jest fakt, iż błędy w składzie oraz w ortografii (zwłaszcza w zakresie małych i dużych liter oraz myślników dzielących losowe wyrazy na części) zawarte w poprzednim wydaniu zostały poprawione, dołożyliśmy też liczne dawne modlitwy i ponad 80 litanii wygrzebanych przez nas na kartach kolejnych starych modlitewników. Umieściliśmy nagłówki, które znacząco poprawiają nawigację po tak obszernym dziele, ułatwiając znalezienie pożądanej modlitwy czy nabożeństwa. Dołożyliśmy także kolejne piękne, katolickie, tradycyjne ryciny. Łącznie wszystkich rycin jest obecnie ponad 800! Czy to wydanie jest lepsze od poprzedniego? Niech Miły Nabywca oceni sam.
Poniżej wymieniamy różnice względem poprzedniego wydania:
W zakresie wyglądu:
- siedem tasiemek, którymi zaznaczysz najważniejsze modlitwy;
- ładnie układający się biały papier biblijny 50 g
- elegancka okładka ze złoceniami i tłoczeniami oraz złotymi okuciami na jej rogach podnoszącymi prestiż tego bogatego wydania, czyniącymi tę książkę bardziej trwałą, jak również odpowiednią do ofiarowania jako podarunek dla bliskiej osoby;
- ujednolicona czcionka - nieco większy druk (wyeliminowanie bardzo małych liter); zabieg ten ma za zadanie zminimalizować osobom starszym trudności w czytaniu
- powiększony wymiar (w granicy zeszytu A5 - razem z okładką to około 21,5 x 14,5 cm)
- ilość stron 1668
- sześć kolorowych wyklejek
- brak złoceń brzegów kartek - w zamian za to wybraliśmy praktyczniejsze okucia okładki, które dodatkowo stylizują tę księgę na dawną
- poprawiona grafika (w tym ładne obrazki ilustrujące rozważania Różańcowe)
- nagłówki na każdej stronie ułatwiające odnalezienie danej modlitwy czy nabożeństwa
- ozdobne ramki na każdej stronie
- na jednej z przednich wyklejek umieściliśmy ozdobną, stylizowaną na starodawną ramkę z tłem w kolorze kremowym do uzupełnienia dedykacji gdy Nabywca pragnie ofiarować tę księgę jako prezent
W zakresie treści dodaliśmy m.in.:
- Odwiedziny codzienne Chrystusa utajonego w Przenajśw. Sakramencie Ołtarza (na każdy dzień tygodnia)
- 3-dniowe uczczenie Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa
- Schody święte
- Zegar Męki Pańskiej z 1754 r. ozdobiony ponad 20 rycinami
- Drogi P. Jezusowe z 1754 r.
- Tarcza duchowna przeciwko trzem strzałom gniewu Boskiego (powietrza, głodu i wojny)
- Dwanaście sposobów odprawiania Godziny Świętej na 12 Pierwszych Czwartków w ciągu roku
- Dwanaście rozmyślań na 12 Pierwszych Piątków w ciągu roku
- Pasek rzemienny do Najśw. Matki Pocieszenia
- Suplika do NMP Bolesnej w starożytnym obrazie
- Uczczenie Najśw. Imienia Marya z 1754 r.
- Pięć Psalmów na najdostojniejsze Imię Marya z Psałterza św. Bonawentury (z 1754 r.)
- Rozmaite sposoby czczenia N. Panny na miesiąc maj
- Rozmyślanie na Wigilię I dnia miesiąca maja
- Kwiaty cnót na miesiąc maj
- Hymn Te Mater Dei Laudamus
- Koronka o Przenajśw. Pannie Łaskawej (trzyczęściowa: podczas morowego powietrza, podczas powszechnego głodu, przeciw wojnie)
- Kilka sposobów słuchania Mszy św. (w tym o Maryi) - łącznie jest ich aż siedem
- Kilka sposobów odprawiania Drogi Krzyżowej - łącznie jest ich aż siedem
- Rozbudowaliśmy nabożeństwo do każdego Świętego na cały rok - obecnie miły Nabywca znajdzie tutaj modlitwy do Świętych na każdy z 365 dni w ciągu roku
- Rozbudowaliśmy nabożeństwo dla Pielgrzymów (dodaliśmy informacje, co to są pielgrzymki i jaki jest ich cel, jak się do nich przygotować itd., a także modlitwy przed pielgrzymką i przy rozpoczęciu pielgrzymki)
- Rozbudowaliśmy nabożeństwo dla Rodzin (m. in. o modlitwy o łaskę czystości dla dzieci, o łaskę prawdomówności, o to by Pan Bóg zachował dzieci od grzechu śmiertelnego, o łaskę powołania kapłańskiego dla syna, o modlitwę za syna-kapłana itd.)
- Rozbudowaliśmy nabożeństwo na czas choroby (m. in. Modlitwa w chorobie do św. Pantaleona, Męczennika, Modlitwa w bólach wnętrzności do św. Erazma, Męcz., Akty błagalne o uzdrowienie chorej osoby, Modlitwa do Najśw. Panny o uzdrowienie chorego)
Powyższą zawartość zamknęliśmy w 1680 stronach w druku czarno-białym.
Czy coś zostało usunięte? Czy jakieś modlitwy zostały wyrzucone? Skąd tak znaczne zmniejszenie ilości stron w Modlitewniku Świętej Tradycji WYDANIE NOWE względem poprzedniego wydania?
Usunęliśmy cały śpiewnik i przenieśliśmy go do Mszalika Missa Tridentina. Prócz śpiewnika usunięto kilka pojedynczych modlitw, które powtarzały się w kilku miejscach - w zamian za nie dodaliśmy odnośnik do innej strony, na której znajduje się zdublowana modlitwa. Zachowaliśmy wielką staranność, aby prócz wyżej wymienionych zmian żadna inna dawna modlitwa nie została usunięta.
Zmniejszenie ilości stron wynika natomiast z tego, że powiększyliśmy o około 4,5 cm format książki w pionie oraz o 3 cm w poziomie. Usunęliśmy śpiewnik i zmniejszyliśmy niektóre obrazki - dzięki tym zabiegom całość pozostałej treści razem z dodatkami do wydania NOWEGO udało się zamknąć na 1668 stronicach.
Czy modlitwy zostały jakoś zmienione względem poprzedniego wydania?
Nie dokonywaliśmy żadnych zmian w treściach modlitw poza poprawieniem błędów w zakresie ortografii (i ew. sporadycznie interpunkcji) - głównie w zakresie małych i dużych liter, usunięcia myślników, które gdzieniegdzie przerywały pojedyncze słowa.
ALFABETYCZNY SPIS TREŚCI MOŻNA POBRAĆ TUTAJ - KLIKNIJ
CHRONOLOGICZNY SPIS TREŚCI MOŻNA POBRAĆ TUTAJ - KLIKNIJ
DANE TECHNICZNE:
ILOŚĆ STRON |
1680 |
WYMIARY STRON WNĘTRZA |
20,8 cm x 14 cm |
OKŁADKA |
twarda, ze złoceniami i tłoczeniami, siedem tasiemek, sześć kolorowych wyklejek z pięknymi dawnymi rycinami, złote okucia na rogach okładki podnoszące prestiż tego dzieła oraz zwiększające jego trwałość |
PAPIER |
biblijny 50 g |
CZCIONKA |
normalna |
WYDAWCA |
GERARDINUM |
OPIS |
zawiera modlitwy i nabożeństwa z przedwojennych modlitewników |
CZAS WYSYŁKI |
standardowy |
- Opis
- Zapytaj o produkt
- Poleć znajomemu