MENU

radio_na_żywo

Jesteś tutaj: OFERTA CAŁA OFERTA - KLIKNIJ CZ. II Nauki Katechizmowe CZĘŚĆ DRUGA O PRZYKAZANIACH tom III, IV, V ks. Wojciech Andersz REPRINT 1909 / 1910 r.

CZ. II Nauki Katechizmowe CZĘŚĆ DRUGA O PRZYKAZANIACH tom III, IV, V ks. Wojciech Andersz REPRINT 1909 / 1910 r.

UWAGA KSIĄŻKA W SPRZEDAŻY BĘDZIE DOSTĘPNA W STYCZNIU 2023 ROKU.

NAUKI KATECHIZMOWE CZĘŚĆ DRUGA 

TOM III, IV i V

Szanowni Państwo, Nauki Katechizmowe ks. Wojciecha Andersza wydane zostały w podziale na trzy części zawarte w VII tomach:

 

Część pierwsza składająca się z tomów I i II

 obejmująca NAUKI O WIERZE;

 

Część druga składająca się z tomów III, IV, V

obejmująca NAUKI O PRZYKAZANIACH;

 

Część trzecia składająca się z tomów VI i VII, obejmująca

NAUKI O ŁASCE BOŻEJ.

 

Niniejsze wydanie obejmuje reprint tylko części drugiej

czyli NAUK O PRZYKAZANIACH zawartych w tomach III, IV i V.

CAŁKOWITA ILOŚĆ STRON 1848, FORMAT 20,5 cm x 13,5 cm, CIENKI PAPIER BIBLIJNY, TRZY TASIEMKI.

Niniejsze Nauki Katechizmowe zostały napisane przez ich Autora, ks. Wojciecha Andersza, na początku XX wieku. Jest to prawdopodobnie najbardziej obszerna i rozbudowana wersja nauk katechizmowych jaka kiedykolwiek została napisana przez polskojęzycznego autora. W naszej opinii, mogą one być porównywane jedynie z kilkutomowym wydaniem nauk katechizmowych ks. Stagraczyńskiego, jednak Nauki ks. Stagraczyńskiego, jako pisane pospiesznie (gdyż przedtem nie było innych w języku polskim) były opracowane nie dosyć systematycznie. Wydanie autorstwa ks. Andersza zostało napisane na podstawie obszernego materiału źródłowego - Autor korzystał tutaj także z nauk katechizmowych ks. Stagraczyńskiego, poprawiając je i rozbudowując, dlatego niniejsze wydanie, po porównaniu obu wyżej wymienionych Nauk, uważamy za lepsze jakościowo i przewyższające obszernością treści swój pierwowzór.

W przedmowie do części pierwszej swoich Nauk Katechizmowych ks. Wojciech podaje, że jeśli potraktujemy niniejsze, obszernie ułożone nauki katechizmowe jako materiał systematycznie ułożony - nie doznamy zawodu. I my również tak sądzimy, gdyż czytając tę katolicką perełkę ułożoną w duchu tradycyjnej nauki i moralności katolickiej, niejednokrotnie przetrzemy oczy ze zdumienia dziwiąc się, jak odpowiadające im współczesne przekazy różnią się od tego, czego nauczano jeszcze sto lat temu w zakresie katolickiej teologii  i moralności. Sądzimy także, że całą naukę katolicką znajdzie miły Czytelnik w kompletnych VII tomach nieniejszych nauk jako w pełni wyczerpującą tematykę tradycyjnego postrzegania wiary katolickiej, tradycyjnego nauczania katolickiego katechizmu, tradycyjnej moralności w części omawiającej Boże Przykazania. W tej niezwykle pouczającej lekturze znajdziemy także odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Uważamy, że to niezbędna książka, jaką każdy katolik powinien posiadać na swojej półce, aby móc do niej często wracać, regularnie zgłębiając zawartą w niej treść.

Niniejsza CZĘŚĆ DRUGA traktuje o PRZYKAZANIACH, składając się z rozdziałów omawiających po kolei  tematy m. in. takie jak: obowiązek życia katolickiego, najprzedniejsze Przykazanie (o cnocie miłości - miłość Boga i miłość bliźniego, rozbiór uczynków miłosiernych co do duszy i co do ciała oraz nagroda za nie), Przykazania Boże:

Pierwsze: o czci Pana Boga, NMP, Świętych, o czci relikwii, obrazów; bałwochwalstwo, zabobony, czary.

Drugie: bluźnierstwo, przeklinanie, przysięga, śluby.

Trzecie: uszanowanie i bezczeszczenie niedzieli.

Czwarte: obowiązki rodziców, obowiązki dzieci, chlebodawców, służby, obowiązki względem zwierzchności duchownej i świeckiej, obowiązek miłości ojczyzny.

Piąte: czynności szkodliwe ciału bliźniego i grzechy do nich prowadzące, grzechy przeciw życiu i zdrowiu własnemu, o szkaradzie zgorszenia.

Szóste: grzechy nieczystości - jakie są i jak szkaradne, skutki z nich wynikające, cnota czystości.

Siódme: prawo własności, sposoby krzywdzenia na własności, wymówki krzywdzicieli i ciężkość grzechu, wynagrodzenie krzywdy.

Ósme: fałszywe świadectwo i kłamstwo, obłuda, obmowa, oszczerstwo, słuchanie obmów, oszczerstw, plotkarstwo, zausznictwo.

Dziewiąte i dziesiąte: o grzechach popełnianych myślą i pożądaniem (przeciw czystości), obowiązek oddalania myśli i pożądań nieczystych.

Kolejne tematy omawiane w niniejszej książce to: Pięć przedniejszych przykazań kościelnych (m. in. cel Kościoła i obowiązki wiernych, cel uroczystości ustanowionych przez Kościół św., jak słuchać Mszy św., rodzaje i czas postu, dlaczego i jak mamy pościć, o Spowiedzi i Komunii na Wielkanoc i wśród roku), sumienie (przymioty sumienia, przyczyny i skutki sumienia fałszywego), grzech powszedni, grzech śmiertelny, nałogi, pokusy, grzechy główne, grzechy przeciwko Duchowi Świętemu, grzechy wołające o pomstę do Nieba, grzechy cudze, wymówki grzeszników, rodzaje dobrych uczynków i nagroda za nie, cnota chrześcijańska - jej definicja, wartość, objawy cnoty; cnoty Boskie, cnoty kardynalne, cnoty przeciwne siedmiu grzechom głównym (pokora, szczodrobliwość, czystość, miłość, cierpliwość itd.), doskonałość chrześcijańska (trzy rady ewangeliczne, wytrwałość w dobrem aż do śmierci), osiem błogosławieństw.

Wszystko to zawarte na 1848 stronach stanowić będzie niepowtarzalne kompendium KATECHIZMU KATOLICKIEGO na Państwa półce. Jest to książka na całe życie cenniejsza od złota i pereł - bo będąca drogowskazem jak żyć, czego unikać i jak dzięki temu dostać się do Nieba!

SPIS TREŚCI CZĘŚCI DRUGIEJ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ

Waga:1.70kg
Producenci: GERARDINUM Wydawnictwo Świętej Tradycji

Przepraszamy, ale ten produkt jest teraz niedostępny. Skontaktuj się z nami i zapytaj, kiedy się pojawi.

  • Opis
  • Zapytaj o produkt
  • Poleć znajomemu

Opis

DANE TECHNICZNE:

ILOŚĆ STRON

1848

WYMIARY

205 x 135 mm

OKŁADKA

twarda, szyta, z trzema tasiemkami

PAPIER

biały biblijny 50 g

CZCIONKA

standardowa

WYDAWCA

GERARDINUM

WYDANIE

pierwsze

ROK WYDANIA

2022

OPIS

reprint nauk katechizmowych z początku XX wieku, zawierający kolejne trzy tomy czyli część II - NAUKI o PRZYKAZANIACH (tomy III - V w jednym woluminie)

CZAS WYSYŁKI

w styczniu 2023

Zapytaj o produkt

Poleć znajomemu

Nasi klienci kupili także